Mimo iż fryzjerstwo i kosmetyka były sektorami, które najbardziej ucierpiały podczas lockdownów w trakcie epidemii, zawód fryzjera jest nadal jednym z tych, w których najłatwiej znaleźć pracę. Dotyczy to zarówno rynku krajowego, jak i europejskiego. Jak zatem szukać dobrej pracy, będąc wykwalifikowanym fryzjerem?
Praca dla fryzjera w Polsce – jak jej szukać?
Dobry fryzjer to cały czas poszukiwany specjalista, na którego w wielu miastach Polski czeka praca, Warszawa jest tego dobrym przykładem – ofert zatrudnienia dla doświadczonych stylistów fryzur są w stolicy dziesiątki. Specjalista w tej dziedzinie może liczyć w mieście wojewódzkim na zarobki znacznie powyżej średniej krajowej – warunkiem otrzymania pracy jest z reguły konieczność wykazania wiedzy w zakresie zabiegów fryzjerskich, takich jak strzyżenie, modelowanie lub koloryzacja.
Podstawowym sposobem szukania pracy w przypadku fryzjerów jest przeglądanie ofert w Internecie – portale takie jak pl.jobimi.com gromadzą najciekawsze ogłoszenia, dzięki czemu osoba poszukująca zatrudnienia może trafić na wolny wakat w swojej okolicy. W celu efektywnego poszukiwania pracy warto jest, aby fryzjer posiadał portfolio ilustrujące dotychczasowe dokonania zawodowe, jak również CV, ułatwiające aplikowanie o wymarzoną pracę.
Polski fryzjer za granicą – czy łatwo mu znaleźć pracę?
Wielu fryzjerów marzy o otworzeniu własnego salonu w Polsce, ale z uwagi na koszty początkowe muszą odłożyć ten plan na później. Niektórzy, aby przyspieszyć realizację planów, decydują się na wyjazd do pracy za granicą, gdzie dobry fryzjer może nawet potroić swoje zarobki względem tych w Polsce. Do najpopularniejszych kierunków wyjazdowych w przypadku fryzjerów należą kraje takie jak Niemcy, Holandia, Norwegia i Szwecja. W krajach strefy Schengen na polskiego fryzjera czeka z reguły zarówno dobra pensja, jak i ciekawa praca. Holandia i Niemcy to państwa, które bardzo prężnie rekrutują fryzjerów z rynku polskiego, posiłkując się portalami ogłoszeniowymi, takimi jak np. hitpraca.pl – w ten sposób najłatwiej znaleźć też Polakowi ciekawą ofertę pracy za granicą w branży fryzjerskiej.
Polscy fryzjerzy są w Europie Zachodniej bardzo cenieni, czego dowodem jest fakt, że część pracodawców kusi potencjalnych pracowników darmowym zakwaterowaniem, a nawet pokryciem kosztów transportu. Głównym wymogiem, prócz oczywiście doświadczenia w branży fryzjerskiej, jest z reguły podstawowa znajomość angielskiego, która znacznie ułatwia porozumienie się z pracodawcą i klientami.