Niemal każdy wie, że dla zdrowia i dobrego samopoczucia należy wysypiać się, dobrze odżywiać, regularnie uprawiać sport i unikać używek. Większość z nas zdaje sobie sprawę z faktu, jak ważna jest jakość żywności, którą serwujemy swojemu organizmowi. Wiemy też, czym jest śmieciowe jedzenie, którego należy unikać. Nie każdy ma jednak świadomość, że stres działa na nasze ciała tak samo, jak pełne sztucznych dodatków i tłuszczów trans chipsy czy fast food. Jaki jest mechanizm oddziaływania napięcia psychicznego na organizm?
Jak stres szkodzi zdrowiu?
Stany napięcia (stres) niszczą florę bakteryjną przewodu trawiennego w takim samym stopniu, jak czyni dieta wysokotłuszczowa. Udowadniają to badania przeprowadzone na myszach, w przypadku których stres okazał się przyczyną zmian bakteryjnych w jelitach. Tymczasem prawidłowy skład mikroflory jelitowej jest niezwykle istotny. Odpowiada nie tylko za prawidłowy proces trawienia, ale również za odporność. Część dobrych bakterii jelitowych dba również o nasze dobre samopoczucie, a ich niedobór może prowadzić do lęków i depresji. Co więcej, zaburzona mikroflora jelit sprzyja też nadwadze i otyłości.
Śmieciowe jedzenie również uszkadza jelita
Śmieciowe jedzenie, czyli fast food i inne wysokoprzetworzone produkty, jak słone czy słodkie przekąski, zawierają duże ilości tłuszczu i cukru, za to minimalne ilości błonnika. Taka żywność sprawia, że zmianie ulegają zarówno komórki wyścielające jelita, jak i ich mikrobiom. Te same badania, które udowadniają szkodliwość śmieciowego jedzenia w kontekście zdrowia jelit wykazują jednak również, że zmiany te z reguły nie są nieodwracalne. Poprawiając swoją dietę, możemy przywrócić równowagę mikroflory jelitowej. Tu warto powrócić jednak do głównego zagadnienia, czyli skutków działania stresu. Jeśli nie zapanujemy nad napięciem nerwowym, zmiana diety może okazać się nieskuteczna. Co więc zrobić?
Zdrowe jedzenie i kontrola stresu – przepis na prawidłową pracę jelit
Nie wystarczy wykluczyć z jadłospisu wszelkich źródeł tłuszczów trans i innych szkodliwych substancji, aby mikroflora jelit wróciła do normy. Dobre bakterie osiedlą się w jelitach, jeśli w diecie pojawią się naturalne probiotyki. Są to między innymi jogurty czy kiszonki, które warto włączyć do swojego programu żywieniowego. Jeśli nie chcesz dokładać sobie stresu martwieniem się o zakupy i gotowanie, skorzystaj z cateringu BurakDieta, w ramach którego posiłki zostaną dowiezione pod wskazany adres. Ostatnim problemem będzie opanowanie sztuki radzenia sobie z rozładowywaniem napięcia, którego mimo wszelkich starań nie jesteśmy w stanie unikać przez całe życie. Warto zadbać więc o dobry balans, pamiętać o konieczności odpoczynku, robienia sobie wolnego nie tylko od pracy, ale też od obowiązków domowych. Dopiero wtedy w naszych jelitach zapanuje harmonia i równowaga.