Śruta sojowa jest to wysokobiałkowy komponent, który jest doceniany szczególnie z niezwykle korzystny skład aminokwasowy. Ten właśnie artykuł, może być wykorzystywany przy żywieniu wszystkich gatunków oraz grup wiekowych zwierząt. Główną zaletą, jaką ma poekstrakcyjna śruta sojowa, jest wysoka zawartość białka by-pass, a więc pepdytów, które nie ulegają rozkładowi w żwaczu. Ze względu na wysoką ilośc białka, jest ona polecana głównie dla zwierząt reprodukcyjnych oraz produkcyjnych.
Śruta sojowa – co trzeba wiedzieć?
Śruta Aptrans powstaje przy wytwarzaniu oleju sojowego. Zarówno śruta, jak również inne artykuły solowe, dostarczają wysokiej jakości białko do diet karmionym zwierzętom, ponieważ w białku sojowym znajdziemy wiele wartościowych składników odżywczych. Znajdujące się w białku sojowym aminokwasy, mają większą strawność u zwierząt, aniżeli aminokwasy w innych często wykorzystywanych źródłach białka. Zdecydowana większość artykułów sojowych, jest podawana zwierzętom hodowlanym w postaci śruty sojowej oraz jej pochodnych. W składzie tych produktów znajdziemy niewiele tłuszczu, ponieważ są to produkty uboczne produkcji oleju, a co za tym idzie tłuszcz został z nich wyeliminowany. W mielonej śrucie sojowej, znajdziemy mniej niż dwa procent tłuszczu w przeliczeniu na paszę, w porównaniu z pełnotłustymi ziarnami soi, w których znajdziemy koło dwadzieścia procent tłuszczy. Aby zwiększyć wartość energetyczną diety zwierząt, możemy im podawać pełne ziarna soli, ale niestety olej sojowy jest artykułem dość drogim, a więc będzie to nieopłacalne. Więcej informacji: https://aptrans.pl/sruta-sojowa/.
Śruta sojowa – źródło wartościowego białka
Obecnie śruta sojowa jest zdecydowanie jednym z najpopularniejszych źródeł białka, które znajdują się na przykład w paszach dla świń. W porównaniu do innych śrut, znajdziemy w niej zdecydowanie najwięcej protein, jak również w jej przypadku następuje duży udział aminokwasów egzogennych, takich jak lizyna, metionina, treonina czy tryptofan. Aby soja stanowiła w pełni bezpieczny oraz wartościowy element w diecie trzody chlewnej, to najpierw musi zostać odpowiednio przetworzona. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich procesów obróbki, zneutralizowane zostaną niebezpieczne związki żywieniowe, a tym samym śruta z soi, może stanowić część codziennej diety w hodowli zwierząt. Musimy również mieć na uwadze, że nie powinno się podawać zwierzętom surowych nasion oraz śruty, która nie została poddana procesowi obróbki. Zmniejszają one dzienny pobór, jak również wykorzystanie paszy, a co za tym idzie mają negatywny wpływ, zarówno na wzrost, jak również na kondycję zwierząt.