Apteki są jednostkami publicznymi świadczącymi usługi farmaceutyczne. Placówka może być prowadzona tylko i wyłącznie przez farmaceutę, który to ma prawo do wykonywania zawodu. To nie jedyny wymóg, jaki należy spełnić przez otwarciem apteki. Farmaceuta musi posiadać zezwolenie na prowadzenie apteki wydane przez specjalną jednostkę, jaką jest Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny. Koszt otwarcia apteki nie należy do najniższych. Za wydanie zezwolenia trzeba zapłacić kilkanaście tysięcy złotych.
Zasady otwarcia apteki
Uzyskanie zgody na prowadzenie apteki to nie wszystko. Należy spełnić szereg warunków, takich jak wymogi lokalowe i kadrowe, określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Spółka handlowa lub osoba fizyczna z czynnym prawem do wykonywania zawodu mogą starać się o zezwolenie na prowadzenie działalności aptecznej. Podmiot ubiegający się o zezwolenie nie może aktualnie prowadzić działalności opartej na hurtowej sprzedaży leków, zajmować się pośredniczeniem czy sprzedażą. Nie nastąpi wydanie zezwolenia, jeżeli podmiot prowadzi w obrębie jednego województwa więcej niż jeden procent aptek ogólnodostępnych. Lekarze czy stomatolodzy również mogą ubiegać się o prowadzenie działalności aptecznej pod warunkiem, że zaprzestanie pracy w swoim zawodzie i potwierdzi to stosownym zaświadczeniem. Osoby, które zdecydują się na prowadzenie apteki zobowiązane są do zatrudnienia kierownika dysponującego stosownymi uprawnieniami oraz weźmie pełną odpowiedzialność za funkcjonowanie placówki aptecznej. Wymaganiem kierownika jest minimum pięcioletni staż pracy w zawodzie farmaceuty lub trzyletni z zakresu farmacji aptecznej. W celu uporania się ze wszelkimi trudnościami w trakcie zakładania działalności i ubiegania się o zezwolenie warto zwrócić się do specjalisty, jakim może być adwokat lub radca prawny.
Krok po kroku
Podstawowym wymogiem, jaki trzeba spełnić podczas otwarcia apteki jest założenie działalności gospodarczej. Wniosek możliwy jest do złożenia w urzędzie bądź na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Rejestracja jest bezpłatna, dzięki niej otrzymuje się numer REGON, numer NIP oraz klasyfikację działalności. Zarejestrowanie firmy oznacza równoczesne zgłoszenie do ZUS-u oraz Urzędu Skarbowego, odpowiedniego dla danego adresu działalności. Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności. Wniosek złożyć można dopiero po zarejestrowaniu działalności gospodarczej. Stosowne dokumenty składa się w Wojewódzkim Inspektoracie Farmaceutycznym, do wniosku należy dołączyć szczegółowy plan oraz opis pomieszczeń zagospodarowanych na aptekę. Kolejnym niezbędnym elementem są informacje dotyczące kierownika obiektu oraz pozytywna ocena inspektora sanitarnego dla wybranego lokalu. Założenie apteki wiąże się ze spełnieniem niezliczonych wymogów. W celu zapoznania się ze wszystkimi szczegółami warto zwrócić się do obiektu takiego, jak kancelaria adwokacka specjalizująca się w branży farmaceutycznej.
Wymogi dotyczące lokalu
Obiekt świadczący usługi w zakresie farmakologi, jakim jest apteka, musi spełniać restrykcyjne wymogi lokalowe. Przede wszystkim powierzchnia użytkowa nie może być mniejsza niż 80 m². Różnica odległości w linii prostej między dwiema najbliższymi aptekami nie może być mniejsza nić 500 metrów, swego czasu miasta takie jak Poznań miały z tym wymogiem sporo kłopotów. W przypadku gdy w aptece będą przygotowywane leki, powierzchnia apteki musi być stosownie powiększona. Wszelkie wymogi powinny być zgodne z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu pomieszczeń wchodzących w skład powierzchni podstawowej i pomocniczej apteki (Ustawa z dn. 6 września 2001 Prawo Farmaceutyczne, Dz.U. 2002 nr 161 poz. 1338).