Panele winylowe stanowią bardzo ciekawe rozwiązanie łączące w sobie wiele pozytywów. Duża ilość atutów sprawia, że są coraz chętniej wybierane i odnajdują swoje miejsce na rynku. Zastępują najpopularniejsze panele czy podłogi drewniane. Nie jest to dziwne – kuszą głównie korzystną ceną, która jest o wiele niższa niż wyżej wymienionych poprzedników. Dzięki temu mogą stanowić rozwiązanie wystroju podłogi na każdą kieszeń. Jednak wcale to, że są tanie nie oznacza, że posiadają jakieś braki funkcjonalne – wręcz przeciwnie. Istnieje w nich wiele nowinek, o których niektórzy nie mają pojęcia, a na które powinni zwrócić uwagę.
Cechy charakterystyczne paneli winylowych
Panele winylowe można kupić w kilku wersjach. Są one najczęściej dosyć elastyczne – zarówno te cienkie jak i te grube. W grubszych odpowiednikach można znaleźć dodatkowo korek stanowiący dobre źródło izolacji akustycznej. Panele winylowe charakteryzują się przede wszystkim tym że są ciepłe i wygodne – można spokojnie chodzić po nich bez obuwia i jest to naprawdę bardzo przyjemne.
Jednym z bardzo ważnych dla wielu cech paneli winylowych jest ich bogata kolorystyka i wybór kompozycji sprawiając, że można posiadać oryginalne pokrycie swojej podłogi. Na rynku nie znajduje się żaden inny produkt, który posiadałby większą liczbę wzorów – są one praktycznie nieograniczone. Mogą bardzo dobrze imitować różnego rodzaju płytki, czy nawet panele podłogowe. Niektóre tak bogato i dobrze odwzorowują oryginały, że na pierwszy rzut oka ciężko odgadnąć, które to panele winylowe, a które to panele drewniane.
Równie cenionym atutem jest odporność na wilgoć, która została zapewniona dzięki polichlorku winylu – materiału z jakiego zbudowane są panele winylowe. Jego cechą charakterystyczną jest brak celulozy, która występuje u drewnianych konkurentów. Przez to nie będą one chłonąc wody. Dodatkowe pokrycie warstwą hydrofobową sprawia, że można bez obaw o uszkodzenia paneli zbywać plamy i zabrudzenia.
Sprawdź: Podłogi winylowe Quick-Step Alpha
Bardzo dobrze wyciszają! – ich amortyzacja odgłosów i uderzeń stoi na bardzo wysokim poziomie. Jest to bardzo cenione, a sam podkład z korka może dodatkowo pomagać w tłumieniu odbijających się od ścian dźwięków.
Łatwy montaż – ostatni szlif
Po wybraniu odpowiednich kolorystycznie paneli winylowych przychodzi chwila ich montażu. Jest to na szczęście w tym przypadku dość proste – można zamontować je na klej. Jednak warto tutaj uważać, aby nie powstały zagniecenia. Na szczęście panele winylowe są także wyposażone w montaż na klik, który jest bezpieczniejszy i wygodniejszy. Może zrobić to praktycznie każda osoba.