Lampy owadobójcze stosowane są głównie w lokalach gastronomicznych oraz sklepów spożywczych w celu chronienia żywności przed rozmaitymi insektami. Warto ich używać również i w gospodarstwach domowych – zwłaszcza tam, gdzie owady mogą przysparzać problemów.
Lampa owadobójcza – co to takiego?
Lampa owadobójcza to lampa przeznaczona dodo specjalnego zastosowania. Z racji na swoje właściwości jest określana mianem m.in. elektrycznej pułapki na owady lub elektrycznym systemem kontroli owadów. Skonstruowana jest w taki sposób, aby nie tylko przyciągać, ale także zabijać owady. Przeważnie używana jest w charakterze pułapki na muchy, muszki owocówki i komary, ale świetnie poradzi sobie również z osami czy szerszeniami. W tym kontekście niejednokrotnie pojawia się pytanie o to, czy omawiane lampy są szkodliwe dla człowieka. Otóż nie stanowią one żadnego zagrożenia, gdyż nie wydzielają zapachów, elektromagnetycznych fal i niebezpiecznych substancji.
Jakie są rodzaje lamp owadobójczych?
Decydując się na zakup lampy owadobójczej, warto wiedzieć, jakie są rodzaje tego typu lamp. Wyróżnia się lampy owadobójcze wiatrakowe, uniwersalne LED, lepowe (klejowe) oraz rażące. Największą popularnością cieszą się modele uniwersalne, ponieważ da się w nich zastosować zarówno klej, jak i siatkę rażącą. W związku z tym idealnie nadaje się do wykorzystania w rozmaitych miejscach. Sporym zainteresowaniem cieszą się także lampy klejowe, które często montuje się w domowych kuchniach. W tym przypadku trzeba się jednak liczyć m.in. z koniecznością wymiany kleju.
Lampa owadobójcza – o czym pamiętać?
Jak podkreślają eksperci ze sklepu Centrum Światła, kupując lampę owadobójczą, należy mieć na względzie głównie jej przeznaczenie oraz warunki, w jakich będzie eksploatowana. Na użytek domowy wybiera się inne modele, aniżeli te przeznaczone do restauracji czy sklepów spożywczych. Dostępne są modele stacjonarne i przenośne, na baterie. Te drugie są o tyle wygodne, że można w razie potrzeby przenieść je w wybrane miejsce.