Dieta bogata w węglowodany, niedbała higiena zębów oraz unikanie wizyt dentystycznych, w konsekwencji przyczyniają się do poważnych zmian próchnicowych. Leczenie kanałowe jest często jedynym sposobem na zachowanie zęba, który posiada zbyt duże ubytki próchnicowe. Podpowiadamy, czym jest leczenie kanałowe oraz jakie są etapy leczenia endodontycznego.
Kiedy leczenie kanałowe jest konieczne?
Leczenie endodontyczne, nazywane również kanałowym, jest zabiegiem, który przeprowadza się w sytuacji zapalenia miazgi zęba. Leczenie kanałowe w Warszawie w Time for Dentist przebiega całkowicie bezboleśnie w znieczuleniu miejscowym. Ponadto lekarze dentyści podczas zabiegu korzystają z mikroskopu, który umożliwia dokładne wyczyszczenie zęba oraz wypełnienie kanału. Leczenie kanałowe jest ratunkiem dla zęba, a dzięki nowoczesnym technikom i materiałom specjaliści w warszawskiej przychodni, są w stanie w określonych przypadkach wyleczyć również te zęby, które inni dentyści skazali na usunięcie. Leczenie kanałowe w Warszawie przeprowadza się w przypadku nieodwracalnego zapalenia lub martwicy miazgi zęba, do której dochodzi podczas:
• złamania zęba,
• zaawansowanej próchnicy,
• bruksizmu,
• źle wyleczonej próchnicy,
• groźnego urazu zęba.
Ząb kwalifikujący się do leczenia kanałowego, rozpoznajemy, jeżeli nasila się w nim ból wieczorem i w nocy oraz pojawia się obrzęk okolicznych tkanek.
Jak wygląda leczenie kanałowe zęba?
Leczenie endodontyczne zęba przebiega według ściśle określonej procedury:
• wykonanie zdjęcia RTG zęba – zdjęcie rentgenowskie pozwala ocenić stan zęba, wielkość stanu zapalnego oraz ilość zainfekowanych korzeni.
• podanie znieczulenia – drugim etapem leczenia kanałowego jest znieczulenie zainfekowanego zęba. W przychodni w Warszawie wykonuje się znieczulenie miejscowe za pomocą zastrzyku, który powoduje drętwienie w okolicy leczonego zęba i blokuje dolegliwości bólowe.
• założenie koferdamu – jest to specjalna guma, która chroni drogi oddechowe pacjenta. Dodatkowo koferdam czyni pole wokół leczonego zęba jałowym, zapobiegając zainfekowaniu kanałów bakteriami zawartymi w ślinie.
• usunięcie miazgi i oczyszczenie kanału – dentysta po dobraniu narzędzi do długości kanałów, usuwa miazgę zębową, oczyszcza kanał i nakłada środki bakteriobójcze. Leczenia kanałowe w Warszawie dla większej precyzji przeprowadzane jest pod mikroskopem.
• wypełnienie kanału zębowego – kolejnym etapem w leczeniu jest opracowanie kanału za pomocą gutaperki, czyli preparatu roślinnego, plastycznego pod wpływem odpowiedniej temperatury.
• badanie RTG i opracowanie zęba – po leczeniu kanałowym ząb ponownie jest sprawdzany za pomocą badania RTG, aby wykluczyć ewentualne błędy. Źle przeprowadzone leczenie może prowadzić do ponownej infekcji lub interwencji chirurgicznej. Chirurg dentysta w Warszawie oprócz usuwania zębów zajmuje się również zabiegami, które pozwalają zachować własne zęby na dłużej. Wykonuje resekcję – usunięcie wierzchołka korzenia, hemisekcję – usunięcie części korony i korzenia, radektomię – usunięcie jednego korzenia zęba trzonowego oraz wydłużenie koron zęba po złamaniach.
Ząb po leczeniu kanałowym jest bardziej podatny na uszkodzenia, dlatego wymaga odbudowy i zabezpieczenia. Chirurg dentysta w Warszawie opracuje metodę leczenia, a w przypadku nieodwracalnego uszkodzenia zęba – przygotuje tkanki pod protezę zębową.