Nie jest znany dokładny powód skrętu żołądka, jednak jest to stan, który wymaga natychmiastowej interwencji weterynarza. Nie należy bagatelizować objawów, skręt żołądka nie przechodzi samoistnie, a nie leczony doprowadza do śmierci pupila.
Odpowiedzialny opiekun
Każdy opiekun zwierzęcia poświęca każdą chwilę, aby dowiedzieć się, jak można lepiej dbać o swojego czworonożnego członka rodziny. W sieci istnieje mnóstwo stron, które są temu poświęcone, dzięki temu można już zapoznać się z wieloma zagrożeniami, z którymi spotyka się każdego dnia. Można dowiedzieć się, jakie są konsekwencje łapczywego jedzenia, jakie choroby mogą się pojawić w zależności od rasy. Skręt jelit u psa to zagrożenie dla jego życia, które pojawia się dość często. Wiele opiekunów bagatelizuje pojawiające się objawy lub możliwość pojawienia się tego schorzenia, traktując je jak widmo. Niestety jest to skutek braku odpowiedniej wiedzy, im mniej się wie o schorzeniach, tym mniej są przerażające. W przypadku skrętu jelit i żołądka wiedza i natychmiastowa reakcja jest w stanie uratować życie zwierzaka. Nadmierne rozciągnięcie się narządu oraz jego skręcenie wokół własnej osi jest skutkiem zgromadzenia zbyt dużej ilości gazów.
Realne zagrożenie
Rozszerzenie i skręt żołądka jest wysoko niebezpiecznym schorzeniem, które stanowi realne zagrożenie życia psa. Naturalne procesy przemieszczania gazów do przełyku lub jelit zostają zaburzone, a produkcja gazów nadal postępuje, co sprawia, że zagrożenie życia staje się coraz większe. Dlatego opiekun musi wiedzieć, jak rozpoznać to schorzenie i szybko zareagować, czas jest bardzo ważny. Do objawów należą:
- Ślinotok
- Odruchy wymiotne
- Dyszenie
- Problemy z oddychaniem
- Brak chęci do aktywności
- Wzdęty brzuch po obu stronach
Leczenie skrętu żołądka
Leczenie operacyjne powinno nastąpić do 4 godzin od wystąpienia skrętu żołądka. Z każdą minutą opóźnienia szanse na uratowanie pupila maleje. Pierwszym badaniem, jakie wykona weterynarz, jest ustabilizowanie stanu oraz wykonanie zdjęcia RTG, następnie jest wykonywana gastropeksja, polegająca na przyszyciu ścian żołądka do ścian jamy brzusznej. Jest to mało inwazyjny zabieg, który może uratować życie pupila. Coraz częściej praktykuje się ten zabieg u młodych psów w ramach profilaktyki i minimalizacji ryzyka skrętu. Leczenie skrętu nie kończy się na samej operacji, konieczna będzie hospitalizacja oraz kroplówki, aby wyeliminować powikłania. Po obserwacji medycznej pupil może wrócić do domu i przyjmować dalsze leczenie farmakologiczne.