Grzyby suszone, w przeciwieństwie do marynowanych, solonych lub kiszonych, mają naturalny smak i aromat. Ze względu na ten walor dodawane są do wielu dań sosów, nadzień do ciast czy pierogów. Bez suszonych grzybów nie może obyć się także nasz świąteczny stół.
Suszone grzyby to przysmak, który niezwykle mocno wpisany jest w naszą polską, kulinarną tradycję. Nie wszystkie jednak grzyby nadają się do suszenia. W procesie suszenia smak tych leśnych darów intensyfikuje się i staje się bardzo wyrazisty. Niektóre gatunki grzybów z natury są bardziej gorzkie, co po wysuszeniu powoduje, że nie nadają się do spożycia.
Jakie grzyby nadają się do suszenia?
Pomimo różnorodności odmian, do suszenia wskazane jest wybranie grzybów rurkowych. Najpopularniejsze i najsmaczniejsze suszone grzyby to borowik szlachetny, borowik biały, borowik piaskowy oraz ceglastopory. Doskonale w suszonej wersji sprawdzają się także kapelusze podgrzybków, które oferuje sklep internetowy Magdy Gessler https://delikatesy.ufukiera.pl/suszone-grzyby. W niektórych regionach Polski i Europy popularne jest także suszenie kurki pieprzowej lub smardzów.
Jak przygotować grzyby do suszenia?
Do suszenia należy wybierać tylko młode, zdrowe, jędrne grzyby bez uszkodzeń i porowatości. Zebrane grzyby wymagają szybkiego przetworzenia i obróbki. Przed przystąpieniem do suszenia grzyby należy oczyścić. Nie zaleca się ich mycia, ponieważ szybko wchłaniają wilgoć. Dlatego najlepiej przetrzeć je lekko wilgotną ściereczką tak, aby usunąć resztki ściółki i piasku.
- Należy także pamiętać, że w czasie poprawnie przeprowadzonego procesu suszenia grzyby tracą 90% masy. Oznacza to, że z 10 kg świeżych otrzymamy 1-1,5 kg suszonego produktu.
Mniejsze borowiki i podgrzybki można suszyć w całości, większe należy pokroić w ćwiartki lub plastry. Ważne jest, aby wszystkie kawałki miały w przybliżeniu ten sam rozmiar i grubość.
Jak suszyć grzyby?
Istnieje kilka sprawdzonych technik suszenia grzybów. Najstarszą i najbardziej naturalną metodą suszenia jest ekspozycja na słońcu. Ta metoda sprawdza się w sezonie letnim. W czasie mniej sprzyjającej aury możemy skorzystać z kilku bardziej współczesnych patentów.
- Suszenie w piekarniku. Świeże grzyby należy wstępnie podsuszyć na powietrzu, a dopiero potem włożyć na wyłożoną pergaminem blachę, do piekarnika lub pieca nagrzanego do temperatury 40-60°. Suszenie grzybów w piekarniku powinno odbywać się przy uchylonych drzwiczkach. Przybliżony czas suszenia grzybów w piekarniku to około 8-10 godzin, co zależy od rodzaju i wielkości grzybów.
- Suszarki elektryczne są poręczne, gdyż eliminują konieczność stałego monitorowania temperatury. W przypadku suszenia grzybów w suszarce ważne jest dobranie odpowiedniego trybu, aby nie przesuszyć produktu. Dobrze wysuszone grzyby stają się lekkie, po naciśnięciu minimalnie zginają się, a następnie pękają. Przesuszone i spalone grzyby całkowicie tracą wszystkie swoje użyteczne właściwości i aromat.