Czym jest inteligencja emocjonalna? Nasze społeczeństwo ceni jednostki obdarzone zdolnościami intelektualnymi, czyli z wysokim IQ. Okazuje się jednak, że o życiowym sukcesie nie decyduje iloraz inteligencji, rozumianej jako umiejętności myślenia analitycznego i abstrakcyjnego. W badaniach udowodniono, że kierownicze stanowiska w dużych firmach zwykle zajmują ludzie o przeciętnym IQ. Oznacza to, że sam intelekt to zbyt mało, aby odnieść życiowy sukces. Równie ważnym czynnikiem jest umiejętność zarządzania własnymi emocjami i rozumienie emocji innych osób. Ta właściwość została nazwana przez psychologów inteligencją emocjonalną.
Jakie cechy posiadają osoby o wysokiej inteligencji emocjonalnej?
Pojęcie inteligencja emocjonalna można przedstawić jako zbiór kompetencji, w które wyposażone są osoby ponadprzeciętnie radzące sobie w relacjach interpersonalnych, a tym samym mające większą szansę na odniesienie sukcesu życiowego. Pierwsza grupa tych umiejętności to kompetencje psychologiczne — samoświadomość emocjonalna, poczucie własnej wartości i zdolność do zarządzania stresem. Równie ważne są także kompetencje społeczne, do których zaliczamy empatię, asertywność, umiejętność pozyskiwania przychylności innych, zdolność współdziałania i kierowania zespołem. Według psychologów ważnym komponentem inteligencji emocjonalnej jest również sumienność, czyli zdolność przyjmowania odpowiedzialności i konsekwencja w podejmowanych działaniach.
Zdolność do korzystania z emocji jako źródła informacji na temat samego siebie i otoczenia jest niezwykle ważna dla rozwijania inteligencji emocjonalnej. Dzięki temu możliwa jest poprawa jakości relacji z innymi i lepsze zrozumienie własnych potrzeb. Umożliwia to podejmowanie bardziej trafnych decyzji, efektywne rozwiązywanie problemów i konfliktów, jak również sprawniejszą komunikację z innymi. Inteligencja emocjonalna pomaga także w dbaniu o własne potrzeby oraz w lepszym zrozumieniu postaw innych ludzi. Rozwijanie inteligencji emocjonalnej może prowadzić do bardziej efektywnego działania i zmniejszenia codziennych frustracji.
Czy inteligencję emocjonalną można rozwijać?
Nie trudno dostrzec, że zazwyczaj osoby o większym doświadczeniu życiowym lepiej radzą sobie w relacjach społecznych niż osoby mniej doświadczone. Dzieje się tak dlatego, że nasza inteligencja emocjonalna rozwija się pod wpływem nowych doświadczeń, a wraz z nimi napotkanych ludzi i sytuacji. Rozwijanie inteligencji emocjonalnej wiąże się z identyfikacją obszarów, które mogą wymagać pracy. Być może chcielibyśmy świadomie budować daną umiejętność, na przykład komunikację, asertywność lub umiejętność radzenia sobie ze stresem. Wówczas możemy skorzystać z warsztatów psychologicznych prowadzonych przez specjalistów w wielu ośrodkach w Polsce.
Podsumowując, inteligencja emocjonalna to ważny element życia osobistego i zawodowego, ponieważ może mieć wpływ na jakość relacji międzyludzkich, podejmowanie decyzji i rozwiązywanie problemów oraz osiąganie sukcesów w pracy.
Więcej informacji można znaleźć na stronie Centrum Dobrej Terapii
Artykuł sponsorowany.