Wielokrotnie słyszeliśmy słowa, że na rynku zamówień publicznych nie da się dobrze zarobić, bo proponowane tam kwoty są zaniżone. My dobrze wiemy, że to nieprawda. Każdy wykonawca sam podaje przecież wartość ofertową uwzględniającą jego marżę. Czy tak obliczona cena ma szansę na sukces? Oczywiście! Żeby unaocznić to stanowisko, proponujemy analizę rzeczywistego zlecenia na roboty budowlane prowadzonego w 2021 roku.
Przetargi publiczne – wyszukiwarka pomogła znaleźć ogłoszenie pięciu wykonawcom
Na tapetę bierzemy postępowanie nr SASI.271.01.2021.JF o tytule „Dostawa i montaż instalacji fotowoltaicznych na terenie Gminy Stolno”. Polegało ono na budowie 54 zestawów mikroelektrowni PV na domkach jednorodzinnych. W odpowiedzi na ogłoszenie opublikowane w dniu 29 maja 2021 roku w serwisie https://www.oferent.com.pl spłynęło pięć ofert. Pełna informacja z otwarcia ofert wyglądała następująco:
- P.N.B.E. Odnawialne Źródła Energii Z. Paczkowski, K.Smacki Sp.J. Ul. Chełmińska 103, 86-300 Grudziądz – kwota 2 055 627,00 złotych brutto.
- FlexiPower Group sp. z o.o. Sp. K. Kudrowice 12, 95-200 Pabianice – kwota 1 991 559,45 złotych brutto.
- Sun Crew Sp. z o.o. Ul. Mostowa 14/23, 87-300 Brodnica – kwota 1 787 520,00 złotych brutto.
- Solar Breaker Sp. z o.o. Ul. Puławska 427, 02-801 Warszawa – kwota 1 471 062,68 złotych brutto.
- Pro-Eco Sp. z o.o Al. Zwycięstwa 245/7, 81-525 Gdynia- kwota 1 541 728,67 złotych brutto.
Zlecenia na roboty budowlane – jak wyglądała lista rankingowa?
Generalna zasada mówi, że przetargi wygrywają te podmioty, które spełniają warunki udziału w postępowaniu, a jednocześnie ich oferta okazuje się najkorzystniejsza. Przez ‘najkorzystniejszą’ rozumiemy taką propozycję, która proponuje najlepsze warunki, biorąc pod uwagę kryteria oceny ofert. W przedmiotowym zleceniu na roboty budowlane zamawiający określił dwa kryteria:
- Cenę oferty brutto.
- Czas reakcji przeglądu gwarancyjnego na żądanie.
W związku z tym, że wszyscy wykonawcy w swoich ofertach zaproponowali tę samą wartość czasu reakcji przeglądu gwarancyjnego (2 dni robocze od momentu zgłoszenia), rzeczywiście pod uwagę brana była tylko cena.
Przetargi a etap badania ofert
W pierwszym etapie badania ofert oceniana jest ich zgodność ze Specyfikacją Warunków Zamówienia. To właśnie w tym miejscu odrzucono trzy oferty. Powody tej decyzji były różne, dlatego warto się im przyjrzeć dokładniej.
- Firma Solar Breaker Sp. z o.o., która złożyła najniższą ofertę, dołączyła błędny środek dowodowy. Z karty katalogowej modułu fotowoltaicznego marki SERAPHIM SRP 530 BMA-BG wynikało, że urządzenie cechuje się grubością szkła na poziomie 2 mm. Jednocześnie zamawiający w opisie przedmiotu zamówienia postawił warunek grubości szkła wynoszącej 3,2 mm. W odpowiedzi na wezwanie Wykonawca przedłożył nową kartę katalogową modułu fotowoltaicznego, tym razem z oznaczeniem SERAPHIM SRP 530 BMA-HV. Takie postępowanie uznawane jest za zmianę oferty, co na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 5) w związku z art. 223 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych skutkuje koniecznością odrzucenia oferty.
- Firma Sun Crew Sp. z o.o. aplikując na zlecenia na roboty budowlane nie dołączyła do oferty wymaganego podmiotowego środka dowodowego. Również w odpowiedzi na wezwanie zamawiającego nie zostały dostarczone karty katalogowe oferowanych modułów fotowoltaicznych oraz inwerterów podpisane przez producenta lub podmiot uprawnionego do reprezentowania producenta lub dystrybutora urządzeń na rynku polskim. W związku z powyższym na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 2) lit c) ustawy Pzp oferta została odrzucona.
- Trzeci z wykonawców poprawnie złożył środki dowodowe związane z kartami katalogowymi, ale nie sprostał innemu wymaganiu. W zakresie zdolności technicznej lub zawodowej niezbędne było wykazanie, że w okresie ostatnich 5 lat przed terminem składania ofert (a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie), wykonał (a w przypadku świadczeń powtarzających się lub ciągłych nadal wykonuje) należycie: dostawę wraz z montażem instalacji fotowoltaicznych w ilości min. 30 instalacji – w ramach maksymalnie trzech umów. W przesłanych przez Flexi Power Group wyjaśnieniach powołano się na jedno zamówienie, w ramach którego wykonano 19 sztuk mikroelektrowni PV. Tym samym firma nie spełniła warunków postawionych w Specyfikacji Warunków Zamówienia i na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 2) lit c) Ustawy Pzp oferta została odrzucona.
Przetargi publiczne wyszukiwarka – uchylenie się od zawarcia umowy
W związku z odrzuceniem trzech wymienionych ofert, zamawiający zaprosił do podpisania umowy firmę PRO-ECO sp. z o.o. Wykonawca tego zaproszenia jednak nie przyjął i ostatecznie uchylił się od podpisania umowy. Być może w międzyczasie pozyskał inne kontrakty i zabrakło mu mocy przerobowych, a może zauważył, że dokonana przez niego pierwotnie kalkulacja jest zbyt niska? Powodów mogło być zresztą więcej. W każdym razie, w następstwie jego działań ostatecznie Gmina Stolno podpisała umowę z firmą P.N.B.E. Odnawialne Źródła Energii Z.
Paczkowski, K. Smacki sp. j., której oferta była najdroższa.
Przetargi publiczne wyszukiwarka – podsumowanie
Omawiany przykład najlepiej pokazuje, jak nieprzewidywalne są przetargi. W wielu przypadkach cena jest kluczowym czynnikiem, który ostatecznie decyduje o tym, kto podpisze kontrakt. Czasami jednak pod wpływem różnych okoliczności, umowa ostatecznie trafia w ręce podmiotu najdroższego. To tylko potwierdza, że:
- warto trzymać się swoich marż,
- w zleceniach na roboty budowlane można uzyskać ponadprzeciętne zyski,
- zawsze warto walczyć o umowę do końca.
Zainteresowani aktualnymi ogłoszeniami na przetargi powinni odwiedzić bazę przetargów. To tam w okresie próbnym za darmo uzyskają dostęp do wielu pomocnych użyteczności, w tym wyszukiwarki, raportowania, wyników czy aukcji komorniczych. Jest to ciekawa alternatywa dla firm, które poprzez trudną sytuację na rynku szukają dodatkowych zleceń.